Podstawy Prawne Przetwarzania Danych Osobowych cz. I – zagadnienia wprowadzające

O rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r., szerzej znanym jako „RODO” słyszał już niemal każdy. Narosło wokół niego wiele mitów, półprawd i przeinaczeń, ale wciąż dla większości z nas sam powód jego powstania wydaje się oczywisty, ochrona danych osobowych osób fizycznych. I choć jest to cel niewątpliwie słuszny, a samo wprowadzenie rozporządzenia realnie przyczyniło się do zwiększenia bezpieczeństwa w tym zakresie, to niejednemu przedsiębiorcy zagadnienie to wciąż spędza sen z powiek.

Dlaczego tak jest? W teorii sprawa wydaje się prosta, dane osobowe powinny być należycie chronione, to jasne, ale w warstwie praktycznej pociąga to za sobą wiele problemów, zarówno dla administratorów, których zadaniem jest ustalanie celów i sposób przetwarzania danych osobowych, jak i podmiotów przetwarzających (procesorów), działających w imieniu administratora. Każdy z nich musi bowiem zadać sobie kilka kluczowych pytań, zanim jeszcze do samego procesu przetwarzania przystąpi. Czy w ich działalności ma miejsce przetwarzanie danych osobowych, a w związku z tym czy RODO w ogóle ich dotyczy? W jaki sposób zabrać się za legalne i bezpieczne przetwarzanie? Czym ono tak naprawdę jest? Jakich danych dotyczy? Na jakiej podstawie je przetwarzać, aby jednocześnie nie narazić się na przykre konsekwencje z tym związane?

Na wszystkie te pytania spróbujemy znaleźć odpowiedź w cyklu „Podstawy Prawne Przetwarzania Danych Osobowych”, aby w przystępny i łatwy sposób przybliżyć tę tematykę i ostatecznie rozwiać wszelkie wątpliwości mogące pojawiać się w trakcie dokonywania przetwarzania danych osobowych.

W części pierwszej skupimy się na omówieniu podstaw, biorąc na tapet same procesy przetwarzania. Dowiemy się czym się charakteryzują, poznamy konkretne przykłady, zastanowimy się czy należy się ich obawiać i wskażemy dlaczego odpowiedź na ostanie pytanie brzmi: „nie”.

Autor

Maciej Malczewski

Maciej Malczewski

Pozostałe posty autora

Powiedz o tym światu

Facebook
LinkedIn

Najnowsze wpisy