Cyber podsumowanie 2022

Wojna w Ukrainie

Tematem dominującym, który był na ustach wszystkich osób zajmujących się branżą Cybersecurity w 2022 roku była inwazja Rosji na Ukrainę oraz wszystkie wydarzenia towarzyszące, mające miejsce w Internecie. Pierwszy raz w historii ludzkości mieliśmy do czynienia z wojną hybrydową na tak wielką skale. Według najnowszych danych z profilu CyberKnow, który zajmuje się śledzeniem oraz analizą sytuacji w sferze sieciowej dot. wojny – pośrednio lub bezpośrednio zaangażowane w nią było w sumie ponad 200 grup haktywistów/hakerów działających zarówno po jednej jak i drugiej stronie.

Naturalnie wiązało się to z dużą aktywnością związaną z systemami stron konfliktu jak i wieloma strukturami zachodnimi. Nastąpiło kilka ataków na systemy komunikacji satelitarnej takich jak Viasat czy Starlink, szeroko zakrojone ataki DDOS wymierzone w ukraińskie instytucje oraz firmy, które miały miejsce jeszcze na kilka dni przed wybuchem wojny, a także kampania z technologią deepfake, która przy pomocy wygenerowanego filmu z konferencji prasowej przy użyciu sztucznej inteligencji miała przekonać społeczeństwo ukraińskie do kapitulacji prezydenta Volodymyra Zalenskiego.

Istotnym medium przekazywania informacji stał się Telegram, który pomimo swojego rosyjskiego pochodzenia cieszył się największym zainteresowaniem wśród obywateli Ukrainy.

Niestety stał się on również narzędziem rosyjskiej propagandy, która zaczęła aktywnie działać na rzecz swojego państwa tworząc profile pro-rosyjskie oraz zatrudniając setki osób aby móc w ten sposób tworzyć tzw. farmy trolli.

Dodatkowo dzięki IT Army of Ukraine udało się przeprowadzić takie akcje jak np. wyświetlenie życzeń noworocznych nagranych przez Prezydenta Zalenskiego na oficjalnych stronach rosyjskiej administracji.

TikTok

W ostatnim roku coraz więcej wątpliwości zaczęło się pojawiać w związku z chińską aplikacją TikTok. Doszło nawet do zablokowania przez rząd Stanów Zjednoczonych możliwości instalowania aplikacji na służbowych urządzeniach. Ujawniono, że TikTok zapisuje wszystko to co wpisujemy na klawiaturze za pomocą naszego smartfona, czyniąc z samej aplikacji coś w rodzaju Keylogger-a. Sytuacji nie pomógł fakt, iż odkryto powiązania chińskiej firmy ByteDance (odpowiedzialnej za TikTok-a) z chińskim rządem. Dodatkowo działanie aplikacji jest całkowicie różne w Chinach oraz w krajach zachodnich. W jaki sposób? Chiński TikTok wyświetla najmłodszym użytkownikom ciekawostki naukowe, historyczne, a także różnego typu eksperymenty, przy czym limituje czas spędzony w aplikacji do 40 minut. W krajach zachodu sytuacja zdecydowanie się różni – TikTok ma za zadanie jak najdłużej zatrzymać nas na platformie uzależniając nas poprzez dostarczanie nam wystrzałów dopaminy (dopamine loop). Dlaczego jest to takie ważne dla twórców? Im więcej czasu spędzimy korzystając z aplikacji, tym więcej informacji może zbierać od nas platforma – a co za tym idzie odpowiednio nas profilować i przekazywać dane na nasz temat do władz Chin.

Jak potoczy się sytuacja z TikTok-iem? Wszystko wygląda na to, iż w najbliższym czasie zostanie on uregulowany lub zablokowany. USA wraz z EU toczą postępowania przeciwko TikTok-owi, a Indie zbanowały pule 58 chińskich aplikacji, które uznały za śledzące. Na tej liście znalazł się zarówno TikTok jak i WeChat, który jest głównym komunikatorem w Chinach jak i aplikacją, przez którą możemy zamówić taksówkę a nawet umówić się do lekarza.

Kryptowaluty

Przez niektórych uwielbiane a przez innych wręcz znienawidzone. Jak wyglądała sytuacja rynku krypto w roku 2022? Niestety padły kolejne niechlubne rekordy takie jak np. ilość wykradzionych pieniędzy w formie kryptowalut. O jakich rzędach wartości mówimy? Szacuje się, że przestępcy byli w stanie przechwycić nawet 3 miliardy dolarów. Najpopularniejszym sposobem na wykradanie wirtualnych walut w dalszym ciągu pozostaje phishing.

Ciekawym atakiem był tzw. „Atak 51%”. Niektóre tokeny działają w bardzo demokratyczny sposób tzn. posiadacze danej waluty głosują w jakim kierunku ma się ona rozwijać. W kwietniu 2022, ktoś wykorzystał mechanizm kryptowaluty Beanstalk pożyczając jej gigantyczne ilości z różnych źródeł na bardzo krótki okres. W momencie osiągnięcia 51% wszystkich tokenów, mógł on zrobić co tylko chciał więc podjął decyzje, która pozwoliła mu zarobić aż 80 milionów dolarów tym samym powodując stratę sieci na poziomie 182 milionów dolarów. Twórcy padli ofiarą własnego systemu.

 

Jak będzie wyglądał 2023? Możemy spodziewać się dalszej aktywności na linii ukraińsko-rosyjskiej a co za tym idzie kolejnych bardziej i mniej spektakularnych działań w Internecie. Jeżeli chodzi o TikTok-a powinniśmy spodziewać się dalszych kroków, które zdaniem ekspertów prędzej niż później zostaną podjęte przez władze USA oraz EU. Pomimo rosnącej świadomości dotyczącej kryptowalut prognozuje się wzrost oszustw na tym polu.

Autor

Powiedz o tym światu

Facebook
LinkedIn

Najnowsze wpisy