Antywirus vs Cyberzagrożenia

W 2021 r. odnotowano o 40% większy wzrost ataków hakerskich w porównaniu do roku 2020. Według globalnego raportu o cyberatakach, w Polsce odnotowujemy już około 600 ataków tygodniowo. Podczas obecnej sytuacji na wschodniej granicy tych ataków jest jeszcze więcej. Podstawowym działaniem którego firma powinna się podjąć aby zwiększyć bezpieczeństwo swoich stacji roboczych jest instalacja oprogramowania antywirusowego.

Oprogramowanie antywirusowe to rodzaj programu zabezpieczającego, którego celem jest ochrona komputera przed wirusami, złośliwym oprogramowaniem i innymi rodzajami złego bądź niechcianego oprogramowania. Korzystanie z oprogramowania antywirusowego trwa od połowy lat 80, XX wieku. Po raz pierwszy był używany na komputerach PC, ale teraz można go znaleźć na smartfonach, tabletach i nie tylko.

Oprogramowanie antywirusowe ewoluowało przez lata, aby nadążyć za zmieniającą się technologią. Antywirus skanuje pliki na komputerze w poszukiwaniu wirusów, złośliwego oprogramowania lub innych niepożądanych wydarzeń. Programy antywirusowe mogą również usuwać wszelkie znalezione wirusy. Nowoczesne rozwiązania skanują również wiadomości e-mail, wiadomości, pliki do pobrania i strony internetowe w celu wykrycia potencjalnych zagrożeń. Obecnym trendem w oprogramowaniu antywirusowym jest sztuczna inteligencja, która potrafi wykrywać złośliwe treści z większą dokładnością niż tradycyjne metody. Na rynku znajdują się rozwiązania darmowe i płatne, które jest zdecydowanie bardziej rozbudowane i bezpieczne. Decyzja w jakim stopniu cenimy bezpieczeństwo naszej firmy i bezpieczeństwo naszego sprzętu zależy już od nas. W związku z nasilającymi się zagrożeniami i atakami branża antywirusowa rozwija się w ostatnich latach w zawrotnym tempie. Globalny rynek zabezpieczeń dla przedsiębiorstw był wart 30 miliardów dolarów w 2016 r. W 2021 r. było to już 45 miliardów dolarów.

Wybór antywirusa w firmach z dość bagatelnego tematu stał się znaczącą decyzją dotyczącą infrastruktury bezpieczeństwa przedsiębiorstwa, ponieważ musimy pamiętać, że antywirus jest ostatnią linią naszej obrony przed nieuprawniony dostępem do naszego sprzętu.

Autor

Powiedz o tym światu

Facebook
LinkedIn

Najnowsze wpisy