Jak chronić swoje dane osobowe

Utrata kontroli nad danymi osobowymi może być źródłem licznych problemów. Największe z nich mogą się pojawić w sytuacji, gdy przestępca, posługując się naszymi danymi, zacznie podejmować czynności prawne, na przykład otwierać konta bankowe, zaciągać zobowiązania czy wyłudzać kredyty. Zdarzają się przypadki zakładania fikcyjnych przedsiębiorstw przy użyciu skradzionych danych. Takie firmy bywają angażowane do wyłudzania nienależnych zwrotów podatków lub innych przestępczych schematów, na przykład karuzel VAT. Dane osobowe mogą również posłużyć do zakładania fałszywych kont w mediach społecznościowych i publikacji niewłaściwych treści.

W przypadku kontaktów z instytucjami finansowymi i publicznymi większość problemów z reguły udaje się zakończyć w sposób pozytywny dla osób pokrzywdzonych. Jednak wszystkie procedury są zawsze czasochłonne i bardzo stresujące. Dlatego najlepiej zapobiegać utracie kontroli nad własnymi danymi osobowymi. Wiele osób, które stały się ofiarami kradzieży tożsamości otwarcie przyznaje się do tego, że nie miało świadomości zagrożenia. Tymczasem można się przed nim uchronić stosując się do kilku prostych zasad.

Chronić powinniśmy zarówno dokumenty w formie fizycznej, jak i nasze dane w sieci.

Należy dbać o bezpieczne przechowywanie dokumentów takich jak paszport, prawo jazdy czy dowód osobisty. Nie należy nigdy zostawiać dokumentów w zastaw oraz zezwalać na ich kopiowanie. Ponadto, należy pamiętać o tym, że zgodnie z prawem zatrzymywanie dowodu osobistego jako zabezpieczenie świadczenia jest zakazane. Dane osobowe często znajdują się też w papierowej korespondencji wyrzuconej na śmietnik lub pozostawionej w nieodpowiednim miejscu. Należy dbać o niszczenie tego rodzaju dokumentów. Niebezpieczne może być również podawanie danych osobowych nieznanym osobom podczas rozmowy telefonicznej.  

Przestępcy mają również bardzo wiele sposobów na wyłudzanie danych osobowych w internecie. Dlatego, podczas każdej operacji wymagającej podania danych najlepiej jest korzystać ze stron zabezpieczonych protokołem https. Szczególnie istotne jest to w przypadku logowania się do bankowych serwisów transakcyjnych i sklepów internetowych. Przestępcy często wykorzystują strony internetowe łudząco podobne do stron instytucji finansowych aby zdobyć dane logowania. Popularne jest również wyłudzanie danych poprzez umieszczanie w sieci niezwykle atrakcyjnych cenowo ofert sprzedaży produktów. W przypadku podejrzanie atrakcyjnych ofert, należy dokonywać transakcji tylko i wyłącznie z zaufanymi dostawcami, przy użyciu bezpiecznych stron internetowych.

Uwaga na wycieki haseł z popularnych serwisów

Wielu internautów traci kontrolę nad danymi osobowymi w skutek utraty haseł dostępowych. Coraz częstsze są przypadki wyciekania baz danych loginów i haseł do popularnych serwisów. Dlatego szczególnie niebezpieczne jest posługiwanie się tymi samymi loginami i hasłami dla wielu serwisów jednocześnie. W przypadku wycieku danych z pojedynczego serwisu, przestępcy mogą próbować logować się przy użyciu tych samych danych do innych serwisów, w tym do systemów instytucji finansowych.

Hasła dostępowe powinny być trudne do odgadnięcia, należy je również często zmieniać. Jeżeli istnieje potrzeba zapisania ich, należy to zrobić w taki sposób aby niemożliwe było ich odczytanie przez osoby postronne.

Autor

Agata Sierpień

Agata Sierpień

Office Manager
Pozostałe posty autora

Powiedz o tym światu

Facebook
LinkedIn

Najnowsze wpisy