Case Study #3 – Jak nie paść ofiarą cyberprzestępców?

Często zdarza się, że wiele osób nie wie jak chronić się przed atakami hakerów. Nie instalują oni oprogramowania antywirusowego, a także nie zmieniają regularnie hasła logowania, myśląc że jeśli nie będą wchodzić na niebezpieczne strony to wystarczy. Wszystkie nasze urządzenia mają jednak obecnie mnóstwo aplikacji, które mogą potencjalnie stanowić lukę w zabezpieczeniach. Ważne jest, aby brać odpowiedzialność za swoje dane osobowe i stosować dobre i sprawdzone rozwiązania.

Niektórzy ludzie padają ofiarą cyberprzestępców, ponieważ nie chcą mieć do czynienia z wirusami i nie instalują oprogramowania antywirusowego na swoich urządzeniach. Inni po prostu zapominają o zmianie hasła, gdy nadejdzie na to czas albo co do zasady stosują jedno hasło do wszystkich możliwych kont. Może to spowodować wiele problemów jeśli ktoś wprowadzi informacje o Twoim koncie i spróbuje przejąć Twoją wirtualna tożsamość. Jednym ze sposobów uniknięcia włamania i kradzieży danych jest zainstalowanie oprogramowania antywirusowego na urządzeniu. Jest to aplikacja, która skanuje system pod kątem podatności na złośliwe oprogramowanie lub wirusy, a następnie blokuje dostęp do naszego komputera. Należy również zwracać uwagę na ostrzeżenia, które otrzymujemy oraz regularnie przeprowadzać aktualizacje i uaktualniać bazę znanych wirusów.

Oprócz programu antywirusowego istnieją inne sposoby ochrony, które powinniśmy przestrzegać. Aby bronić się przed hakerami powinniśmy stosować hasła dostępowe dobrej jakości. Niektórzy badacze twierdzą, że należy regularnie zmieniać hasła logowania, najlepiej co 30 dni. Okazuje się jednak często, że hasła jakie tworzymy są bardzo przewidywalne do odgadnięcia. Właściwe hasło nie tylko powinno być skomplikowane i składać się z liter, cyfr i znaków specjalnych, ale być odporne na atak słownikowy. Dodatkowo konieczne jest zachowanie właściwej długości hasła. W dzisiejszych czasach nie wystarcza już ośmioznakowy ciąg liter i symboli aby właściwie zabezpieczyć komputer. Istnieje też inne podejście, które wyklucza konieczność zmiany hasła tak często. Mówi ono, że wystarczy długie nieoczywiste zdanie lub fraza. Taka przeszło trzydziestoznakowa sekwencja jest praktycznie nie do złamania, o ile sami jej komuś nie udostępnimy.

Trudno przewidzieć, kiedy i gdzie hakerzy zaatakują, dlatego musimy zachować czujność i podjąć niezbędne środki ostrożności. Każda firma może być celem ataku hakerskiego. Nie ma znaczenia, czy masz ogromny zespół analityków cyberbezpieczeństwa, czy jednego pracownika działu IT. Zawsze lepiej jest podjąć środki ostrożności i zabezpieczyć swoje dane przed kradzieżą. Należy wylogować się ze wszystkich urządzeń, gdy ich nie używasz, aby uniemożliwić innym dostęp do informacji. Jeśli posiadamy taką możliwość powinniśmy zaszyfrować dyski z danymi. Jest to szczególnie istotne w przypadku zagubienia naszego urządzenia. Należy również pamiętać, że jeśli korzystamy z publicznych sieci Wi-Fi, cyberprzestępca może zobaczyć wszystkie dane jakie przesyłamy. Nie od dziś jednak istnieje technologia VPN, pozwalająca tunelować komunikacje internetową i dołożyć dodatkową warstwę zabezpieczeń. W końcu zawsze powinniśmy być świadomi swojego otoczenia i uważać na podejrzaną aktywność, która może być znakiem, że jesteśmy celem hakera.

Powinniśmy być bardziej czujni w kwestii ochrony naszych informacji przed cyberatakami. Możemy to zrobić, używając silnych haseł, instalując oprogramowanie antywirusowe na wszystkich naszych urządzeniach i unikając klikania podejrzanych linków lub załączników w wiadomościach e-mail od nieznanych nadawców.

Autor

Powiedz o tym światu

Facebook
LinkedIn

Najnowsze wpisy